doktor google’ a pek güvenmeyin

Kendinizi kötü hissettiğinizde hemen Google’a mı sarılıyorsunuz? Öyleyse bu haber, tam da sizin için.
Günümüzde artık kendimizi fiziksel olarak iyi hissetmediğimizde bir doktora başvurmadan önce genellikle ilk olarak internete danışıyoruz. Bu elbette anlaşılabilir bir durum olsa da yeni bir araştırma, semptom kontrolü açısından pek de doğru yapmadığımızı gösteriyor.

Journal of American Medical Association Internal Medicine’de yayınlanan, 45 hipotetik hastanın kendi semptomları ve tıbbi geçmişleri üzerinden 234 doktor ve 23 çevrimiçi semptom kontrol edicinin test edildiği çalışmada ilginç sonuçlar elde edildi. Buna göre doktorların söz konusu hastalara yapılan teşhislerde yüzde 72’lik bir doğruluk oranı yakaladığı görülürken bu oran aralarında popüler online semptom kontrol edicilerde yüzde 34’te kaldı. Bununla birlikte ciddi durumlarda da doktorların en iyi semptom kontrol etme araçlarından çok daha doğru teşhisler koyduğu anlaşıldı.

Bu elbette pek sürpriz bir sonuç değil fakat günümüzde çevrimiçi semptom kontrol edicilere duyulan güvenin sorgulanması açısından da oldukça dikkat çekici. Zira birçok kişinin güven duyduğu online araçlar insanları doğru yönlendirebilse de çoğu durumda gerçek bir tıbbi teşhise ihtiyaç duymadıkları gibi yanlış bir algıya yol açabiliyorlar.

http://www.ahmetduzen.net/?Syf=26&Syz=532378&/doktor-google-a-pek-güvenmeyin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s