bırak artık peşimi google

ajan ahmetduzen

Benim Karıdan Betersin. Bırak Artık Peşimi Google

Herkes google’ı bir arama motoru olarak bilmektedir. Onun haricinde adwords denilen bir sistemle reklam ve ürünleri büyük kitlelere taşıyan bir şirkettir. Google arama motorunda arama yapan herkesi tanımlayabiliyor ve bu bilgileri reklamları da kullanıyor. Google dışarıdan bakıldığında teknolojik araçlar yapıyor görünse de (Bunlar İşletim sistemi, arabalar, arama motorları) en büyük geliri diğer şirketlere sağladığı google kullanıcı bilgileridir.

Peki google sizi nasıl tanıyor? Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz. Bilgilerimizi biz kendi elimizle teslim ediyoruz. Google başımıza silah dayayıp şu bilgilerini bize ver demiyor. Hepimiz, %98 evdeki bilgisayarımızda, tabletimizde ve akıllı telefonumuzda google chrome kullanmaktayız. Bu da bilgi akışını hızlandırmaktadır.

Google bizle telepati mi kuruyor? Nasıl oluyor da google bizim hobilerimizi, ilgili olduğumuz konuları, ne satın alıp ne sattığımızı, evde hangi elektronik eşyaya ihtiyacımız olduğunu siyasi düşüncelerimizi gözetim altına alabiliyor. Google chrome, gönderdiğiniz ve aldığınız e-postalar ve google aramalarında yazdıklarınız çoğunlukla sizi ele veriyor. Google’a ait olan youtube gibi bir siteyi veya google aracını kullanmanız yeterlidir.

Google kaynanamgilde olduğumu da biliyor. Google haritalar, google sokak görüntüleyici, android telefonun konum bilgisi, google chrome ve e-posta aracı sayesinde nerede olduğu, iş yerin nerede, iş yerine saat kaçta gideceğin ve kaç dakikada varacağın, evin nerede, kaynanagilin yakınındaki yerler, kimleri gördüğün google’da kayıt altında tutuluyor.

Dedikodu mu yaptın google bunu da biliyor. Yine arama motoru, google chrome, e-posta(gmail), google translate(çeviri), hangouts, youtube kullanarak birinin arkasından atıp tutuyorsanız dedikodusunu yaptıysanız; google nerede, kiminle, ne konuştuğunuzu, nasıl ve hangi dilde konuştuğunuzu biliyor. Geçmiş olsun. En kötüsü bu bilgileri google’a kendimiz veriyoruz.

Google cebinde akrep olup olmadığını da biliyor. Google, google cüzdan(wallet), google alışveriş(shopping), google play gibi araçlarıyla ne kadar borcunuz olduğunu, kredi kartı borcu batağında yüzüp yüzmediğinizi, hangi sitelerden alışveriş yaptığınızı, ne satın aldığınızı, ileriki günlerde neler satın alabileceğinizi, ne sıklıkta alışveriş yaptığımızı hepsini biliyor ve kayıt altına alıyor.

Sonuç olarak, google bize bağımlı biz de google’a bağımlıyız. Biz googlesiz yapamayız çünkü o her şeyi biliyor. Bize sunduğu arama sonuçlarının karşılığında bizden bilgilerimizi, davranışlarımızı ve eğilimlerimizi alıyor. Teşekkürler. Kıvır Düzen

anahtar kelimeler ve metatag: telefonum nerede uygulaması, kayıp telefonun yerini tespit etme, google maps ile kişi takibi, kayıp telefon bulma, başkasının konumunu bulma, google cihazlarım, cihazımı kur, google konum bulma, google dinleniyor ne demek, ajan özellikleri, google sanırım beni takip ediyor, olarak, google bize, davranışlarımızı ve eğilimlerimizi alıyor. Teşekkürler. Kıvır Düzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s