pekmez nedir?

Çocukluğumuzdan beri annelerimiz bize pekmez beslemeye çalışıyorlar. Çabalarında haksız değiller. Bir kaşık kaşığı pekmez bile vücuda enerji vermek, toksik maddeleri atmak ve kanser benzeri hastalıkları önlemek için etkilidir. Doğal bir besin olduğundan, şeker hastalarının tüketmesi bile sakıncalı değildir. Melas genellikle üzüm, ardıç, keçiboynuzu ve duttan yapılır.

Farklı çeşitlerde hazırlanabilen pekmez, vücudun birçok hastalığa karşı direncini artıran, besin değeri yüksek bir sıvı gıda maddesidir. Tamamen doğal yollardan üretildiği için, hammaddesi olarak içerdiği vitaminleri kendi yapısına taşır.
Genel olarak tatlı bir tada sahip olan pekmez, şeker hastaları tarafından bile kullanılabilir, bu da şeker ilavesi olmadığını gösterir. Türkiye de pekmez çeşitlerinin kullanımında öncüyse ve 5 farklı pekmez türüyle de bilinirse, pekmezli Anadolu yöresel gıdaları diğer ülkelerde de üretilmeye başlanmıştır.

Pekmezden yapılacak üzümler normalde yediğimiz üzümlerden farklıdır. Melas yapmak amacıyla üretilen bu üzümler ve dutlar, harç ve pres gibi makinalarla sıkılarak suyu uzaklaştırılır. Elde edilen kaynama derecesi 50-60 derecede 10-15 dakika kaynatılır, ardından pekmez toprağı eklenir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından önerilen; 100 kg üzüm 1-5 kg ​​melas toprağı eklenmelidir.
Enerji deposu, çeşitli meyvelerin ve kaynar suyun ezilmesiyle oluşturulan sıvı bir besindir. Pekmez genellikle jöleli üzüm, ardıç, keçiboynuzu ve duttan oluşur ve bunların en tatlısı üzümlerdir. Yoğun bir kıvamda ve farklı tatlarda olan pekmezin, her zaman tatlı olmadığı, özellikle duttan hafif acı bir tada sahip olanların her zaman tatlı olmadığı bilinmektedir. Her bölgede kaynayan pekmezin şekli genel olarak aynı olmasına rağmen, küçük değişiklikler gözlemlenebilir, ancak bu değişiklikler arasında şeker ilavesi varsa, pekmezin kalitesi düşer ve yapısı bozulur. İngilizce Makale için tıklayınız


pekmez nedir?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s