zile pekmezi

Zile, Tokat iline 67 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden birisi olan Zile, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında kendisine has mutfağıyla öne çıkan zile, başlıca pestili, pekmezi, kömesi ve tarhanasıyla nam salmıştır. Zile Pekmezi, Türkiye de, Tokat ilinin meşhur bir gıdası olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz tonlarında bir renge sahip olan bu pekmez, Tokat şehrine özgü bir yiyecek olsa da ülkemizde de yaygın olarak tüketilmektedir. Diğer birçok pekmeze nazaran bu pekmezin içinde direkt olarak üzüm ve yumurta bulunmaktadır.

Üzüm ve yumurtanın bazı işlemlerden geçmesi sonrasında pekmez haline getirilmesi, enfes bir lezzetin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Zile Pekmezi, eski zamanlarda çok daha fazla tüketilen bir yiyecek olsa da günümüzde tüketimi bir miktar daha azalmıştır. Şu halde bile birçok insan için vazgeçilmez olan bu pekmez olan bu pekmez, yalnız ülkemizde değil, Dünya üzerinden birçok ülkede de yaygın olarak tüketilmektedir.

Bu pekmezin böylesine yaygın olarak tüketilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de besin değerinin oldukça yüksek olmasındandır. Bu yüzden bol ve varlıklı bir besin içeriğine sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Kadınlarda, anne sütünü arttırmasından dolayı da çok fazla tüketilmektedir. İlk kullanımdan itibaren etkisini gösteren bu pekmezin daha birçok farklı faydası bulunmaktadır.


zile pekmezi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s