despacito gerçekleri

https://ahmetduzen.wordpress.com/

Despacito Hakkında Gerçekler? Descapito Ya da Luis Fonsi? Hangisini Tanıyorsunuz?

Dikkat ederseniz şarkının ismini söyledim. Şarkıyı seslendiren sanatçı Luis Fonsi demedim. Çünkü şarkı Luis Fonsi’nin önüne geçmiş durumda. Arkadaşlarıma sordum: “Luis Fonsi’yi dinledin mi?” Arkadaşalrımın çoğunluğu: “Luis Fonsi de kim ki?” cevabını aldım. Ama “Despacito şarkısını dinledin mi?” diye sorduğum da “Aman Allah’ım harika bir şarkı” yanıtını aldım sıklıkla.

Despacito, usulca, yavaşça anlamına gelmektedir. Şarkının sözleri aşkın içine gizlenmiş ve vazgeçilemeyen bir sevgiliyi anlatmaktadır. Yani despacito’nun sözleri bir hayli iddialıdır. Erika Ender, Raymond Ayala, Luis Fonsi, Daddy Yankee isimlerinden oluşan bir sanatçı ekibi tarafından şarkının sözleri kaleme alınmıştır. Luis Fonsi-Despacito ft. Daddy Yankee isimli video klip şu anda youtube’de yayınlanmakta olup yaklaşık olarak 6 trilyon izlenme, 40 milyon beğenme, 3 milyon beğenmeme ve 3 milyon da yoruma sahiptir. Youtube’nin en çok izlenen videosudur şu anda. Luis Fonsi, 2017 yılında bu klibi kendi resmi kanalında yayınlamıştır. Luis Fonsi’nin yaklaşık 23 milyon abonesi vardır. Şarkı Vevo müzik şirketindedir. Vevo youtube kanalının da yaklaşık 18 milyon abonesi vardır. İlginçtir ki Vevo youtube kanalına Türkiye’den abone olamıyorsunuz. Bu kanalın Türkiye’de kullanımı yokmuş. Bu klibin lisansı UMG (UMLE – Latino)’ye aittir fakat 20’den fazla müzik şirketine de yayınlama ve kullanma hakkı verilmiştir.

Şarkının sözlerinde ilgimi çeken dizelerde oldu: “sen bir mıknatıs ben bir demir”, “Çıkar üstündekileri usulca”, “Labirentinin duvarına bir imza atmalıyım”, “Bana haz duyduğun yerlerini göster”, “Yasak olan yerlerine girmek istiyorum”, “Çığlığınla sana adını unutturmak istiyorum” Ama şu da bir gerçek eğer sözlerini anlayarak dileseydim bu kadar sevmezdim şarkıyı.

Bu arada Daddy Yankee isimli sanatçının performansı da harika klipte. Şarkıda Porto Rico gitarının kullanılması, klipte kültürel ve küresel nesnelerin ustalıkla seçilmesi ve etnik bir ezgi Latin tarzı yaratılması izleyenleri ve dinleyenleri büyülemiştir. Yani kıpır kıpır bir şarkı. Tokatlı olmama rağmen benim bile içimden geçmiştir Latin dansı öğrenmek.

Luis Fonsi için ise, görünüşü çok romantik ve yakışıklı demeliyiz bence. Gerçek adı; Alfonso Rodriguez Lopez Cepero’dur. Fonsi, Porto Ricolu’dur ve İspanyol değildir. İlginçtir ki Despacito şarkısının sözleri İspanyolcadır.

Etkilendiğim bir nokta oldu Sayın Fonsi hakkında; sevgilisin kansere yakalandığını öğrendiğinde tüm konserlerini iptal etmiş ve tedavi süresince sevgilisinin yanından ayrılmamıştır. Luis Fonsi ve Adamari Lopez kanseri beraberce yenmiştirler. 7 sene evli kalmıştırlar. 1 erkek ve 1 kız çocukları vardır. Ama ne yazık ki dünya tatlısı şeker çiftimiz yine de boşanmış, evliliklerine son vermişlerdir.

Ama Despacito ne özel hayat dinliyor ne de Luis Fonsi’yi dünya çapında izlenmeye ve çok beğenilmeye devam ediyor.

key words and metatag: luis fonsi, daddy y yankee, daddy, yankee, ft., official, music, video, despacito, 5.719.200.660 views, 30.796.226 likes, erika ender, raymond ayala, #LuisFonsi, #Despacito, #Vevo, #LatinPop, #OfficialMusicVideo, #DaddyYankee, UMG, UMLE-Latino, Sony ATV Publishing, Broma 16, ASCAP, UMPG Publishing, EMI Music Publishing, SOLAR Music Rights Management, Abramus Digital, UMPI, UBEM, Pulse Recording (music publishing), BMG Rights Management, luis fonsi despacito ft. daddy y yankee, lyrics, ft justin bieber, remix, letra, dance, en vivo, Best of Luis Fonsi, Lo mejor Luis Fonsi, demi lavato, songs, calypso, y demi lovato echame la culpa letra, despacito remix, despacito karaoke, marlon alves dance, premios billboard, echame la culpa despacito dance, despacito lyrics, despacito roman, despacito piano, despacito ingilizce, despacito keman, despacito enes batur, despacito just dance, despacito tallava, despacito orkun ışıtmak, despacito remix, attention despacito, cover sorry despacito, 2 despacito original video, bailan dociao, adios anne marie, luis fonsi despacito video download, luis fonsi despacito mp3 download free, despacito justin bieber, despacito download, despacito song, despacito lyrics, j.fla despacito, despacito 2, luis fonsi despacito letra, luis fonsi canciones, j.fla despacito, luis fonsi videos, luis fonsi echame la culpa, despacito 2, demi lovato échame la culpa, luis fonsi no me doy por vencido, luis fonsi despacito bu şarkının diğer kayıtları, despacito youtube, despacito dinle, despacito şarkısı, j.fla despacito, despacito türkçesi, despacito chantaje, despacito ne demek 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s